הפרעות קשב וריכוז והשיניים

 

טיפ מס' 1 | טיפ מס' 2 | טיפ מס' 3 | טיפ מס' 4 | טיפ מס' 5 | טיפ מס' 6 | טיפ מס'7 | טיפ מס'8טיפ מס'9 |

 

הפרעות קשב וריכוז והשיניים

 

 

 


רואים את זה בכל מקום: בגנים, בבתי הספר, אצל השכן ממול, בטלוויזיה כמובן, ולפעמים מופתעים לגלות שאפילו אצלנו בבית. ילדים מתוקים, חלקם שובבים נורא, חלקם חולמניים, כולם תחת ההגדרה של ילדים עם הפרעות קשב וריכוז.

במאות מחקרים, ניסו ועדיין מנסים למצוא את הגורמים, רופאים מנסים למצוא את הטיפול המתאים, מסגרות שונות מנסות לתת מענה הולם לילדים אלו. אבל ממעטים להתייחס להיבט ההתפתחותי של הפנים, מבנה הלסתות והשיניים. אלו הם המאפיינים הפיזיולוגיים העיקריים המבדילים ילדים אלו מילדים רגילים. מדובר על סטיות פיזיות קטנות, בראש, בעיניים ובפה. מאחר ולרוב הן אינן מהוות בעיה קוסמטית, שיעורן לא נקבע. הסטיות השכיחות הן הגדלת היקף הראש, עיניים מעט מרוחקות אחת מהשנייה (לעיתים עם קפל עור המכסה את צינור הדמעות), אוזניים במיקום או בצורה מעט חריגים. ממצא בולט הוא שינוי בפרופורציית הפנים: יותר מאורכים, סנטר מחודד, שפה עליונה קצרה ופה יותר רחב. בתוך הפה לרוב מוצאים חיך גבוה, לשון מחורצת, שיניים צפופות או עם פגמים. גם לא נדיר לגלות עיכוב בהתפתחות ובבקיעה של השיניים.

נכון, הקושי בריכוז, בעיות הריסון, התפקוד הלקוי בבית הספר הם אלו שמעסיקים יותר את הסביבה, אך גם הסטיות הקלות הללו יכולות להקשות: הן הסיבה לדלקות אוזניים חמורות בגילאים הצעירים, לנזלת כרונית, לריח רע מהפה שכל כך שכיח בקרב ילדים אלו, ולצורך בטיפולי שיניים נרחבים, הכוללים גם יישור שיניים בגילאים היותר מתקדמים.

על כך נוספת גם שכיחות גבוהה מהרגיל של חבלות באזור הפה והשיניים, עקב נטייתם של הילדים ההיפראקטיביים לרוץ, לטפס וליפול לעיתים קרובות.

ההיענות לטיפול דנטלי לרוב נמוכה בקרב ילדים אלו. כבר מגיל צעיר חשוב להיות במעקב סדיר אצל רופא השיניים, על מנת לקבל הדרכה להרגלים נכונים ולקבל את הטיפול הנכון בעיתוי המתאים. יש לקבוע ביקורים בשעות הבוקר בהן הילד לא עייף והכי קשוב ולרוב גם תחת השפעת התרופות אשר נלקחות בבוקר. רצוי להמעיט בטיפולים בתקופות בהן לילד יש "חופש" מהתרופה.

כפי שנאמר, לעיתים השינויים הפיזיולוגיים הקטנים הם הממצא היחיד המבדיל ילדים אלו מילדים רגילים, מלבד בעיית ההתנהגות, שבגילאים הקטנים לא תמיד מתפרשת כחריגה על ידי ההורים או המסגרות השונות. לא מפתיע אם כך, שביקור שגרתי אצל רופא שיניים מומחה לילדים יכול לעורר את תשומת הלב של ההורים לגבי בעיה אפשרית, להפנות את הילד למבדקים מיוחדים ובעת הצורך לאפשר לילד לקבל את הטיפול המתאים מוקדם ככל האפשר. ככל שמאבחנים את הבעיה מוקדם יותר, מאפשרים לילד לקבל את הליווי המתאים. ילדים אשר אינם מאובחנים או מטופלים, לרוב גדלים להיות בני נוער ומבוגרים עם בעיות חברתיות קשות.

מאת ד"ר ברקוביץ רולי, מומחית לרפואת שיניים לילדים, מנהלת מחלקת ילדים במרפאת שיניים "כללית סמייל".

 

מטרת אתר זה על תכניו השונים הוא לספק מידע בלבד ואין לראות בהם אבחנה רפואית ו/או חוות דעת. תכני האתר אינם מהווים בשום מקרה תחליף להתייעצות אישית עם גורם מקצועי מוסמך. כל שימוש באתר על אחריותם הבלעדית והמלאה של המשתמשים. גלישה באתר מהווה הסכמה מצד הגולש לתנאים אלו.

 

עיצוב אתרים, הקמת אתרים, בניית אתרים, מסחר אלקטרוני, סליקה, סליקת כרטיסי אשראי
2017 © www.adhd-test.co.il. כל הזכויות שמורות. | תקנון האתר | הצהרת פרטיות