דום נשימה בשינה,נחירות,הפרעות שינה והפרעות קשב וריכוז

הפרעות קשב וריכוז ושינה 

נחירות 

כתבות 

 

אם ילדים עם הפרעות קשב וריכוז פחות רעננים משינה, קושי להתעורר, ובאופן משמעותי יותר רדימות יום.חלק מהם סובלים מהפרעות שינה:נחירות עם הפסקות נשימה,תסמונת רגליים סוערות...

 

 

מה קשר בין נחירות והפרעות קשב וריכוז?

השקדים גדולים הפוליפים יכולים לחסום חלקית את דרכי הנשימה בלילה. זה יכול לגרום נחירות, איכות שינה ירודה. היא עשויה להוביל לבעיות קשב למחרת. מחקרים שונים בין ילדים בני 7-10 שנים הדגימו כי נחירות יותר נפוצה בקרב ילדים עם הפרעות קשב וריכוז מאשר באוכלוסיה ילדים בגילם ללא בעיות קשב וריכוז.נחירות לעתים קרובות מלוות עם דום נשימה.

 

 

 

מהו דום נשימה בשינה ?

 

 

 

 

הפרעות שינה לילדים

 

 

 

 

 דום נשימה:

 

גורמים לתסמונת דום נשימה חסימתי: 

כתבות,הרצאות: 

  

במילים הפשוטות ביותר, דום נשימה פשוטו כמשמעו, ללא נשימה. המילה משמשת לתיאור הפרעה של זרימת אוויר של לפחות עשר שניות. אמנם ישנם שלושה סוגים שונים של דום נשימה, הסוג הנפוץ ביותר הוא חסימתית.

 

במהלך דום נשימה בשינה חסימתית, אין זרימת האוויר מן האף והפה אל הריאות. הסיבה לכך היא הכניסה קנה הנשימה חסום לחלוטין. סיבת החסימה היא מבנים שונים בתוך הלוע שחסמו את הנטיב אוויר. במהלך הסגר הזה את שרירי הנשימה ממשיכים לעשות מאמצים כדי לקבל אוויר לריאות.

ילדים עם דום נשימה בשינה יש אפיזודות של הפסקת נשימה. הם עוררו מכן משינה עמוקה ועוברים לשלבים קלים יותר של שינה.פרקים אלו יכולים לקרות לעתים תכופות במשך הלילה.

תסמונת דום נשימה אצל ילדים לפי אומדנים רפואיים עומדת על 3% מאוכלוסיית הילדים. השכיחות גבוה בקרב ילדים בגילאים 3-6.אבל גם ילדים מתבגרים עשויים לסבול מדום נשימה בשינה.

 

שקדים גדולים 

אדנואידים (שקד שלישי)

אף סתום, קונכיות אף, סטיית מחיצת אף

בסיסלשון גדולה

עודף משקל

מבנה אנטומי של הגולגולת, הצוואר וקנה הנשימה

 

השקדים ושקד שלישי מוגדלים הם הגורמים השכיחים ביותר של דום נשימה בשינה אצל ילדים. אבל אלרגיות והשמנה יכולה גם להיות סיבה. ילד עם דום נשימה בשינה יהיה עייף במשך היום. אולי יש לו בעיות ריכוז אולי תסמינים אחרים הקשורים חוסר שינה. לדוגמה, עצבנות, קשי למידה,התנהגות היפר אקטיבית,כאב ראש.

 

 

 

  

מה הם דפוסי שינה נורמליים ?

 

 

 

 

 

 

דר' ריבי טאומן, רופאה בכירה במכון לרפואת שינה בבית החולים "דנה-דואק" לילדים 

 

 

 

 

אבחון דום נשימה בילדים: 

 

טיפול בדום נשימה חסימתי:  

הרצאות,רופאים 

 

בביקור אצל רופא אף אוזן גרון, הרופא יבדוק את מכלול הגורמים המשפיעים על דום נשימה בשינה. בבדיקה הפיזיולוגית הרופא יבדוק את אף, גרון, שקדים וחיך. מטרת הבדיקה לראות האם ישנם גורמים אשר עשויים לגרום לחסימת מעבר האוויר.  במרבית המקרים בדיקה פיזיולוגית של הרופא יחד עם תיאור ההורים מספק לביצוע האבחנה. טרם הביקור אצל הרופא הדפיסו ומלאו את השאלון, השאלון יקל עליכם בבואכם לרופא.

 

 

מרפאות להפרעות שינה ילדים  

 

 

 

 

 

 

 

המטרה בטיפול בתסמונת דום נשימה בשינה היא להחזיר את הנשימה הסדירה במהלך השינה ולהקל בתסמינים השונים כגון נחירה ועייפות. כיום הגישה הטיפולית במקרים של דום נשימה בשינה היא רב מערכתית ועשויה לכלול רופא אף אוזן גרון, רופא ריאות וממוחה לתזונה – במקרה של עודף משקל.

 

השקדים (Tonsils) הינם זוג בלוטות דמויי שקד, הנמצאים בחלק האחורי של חלל הפה ומכאן שמם. השקד השלישי (Adenoids) נמצא גבוה יותר מאחורי חלל האף.
הצורך בניתוח נישקל כאשר קיימות דלקות שקדים חוזרות או כאשר השקד השלישי מוגדל, חוסם את דרכי הנשימה העליונות וגורם להפסקות נשימה בשינה. לעיתים, מופיעים שני המקרים גם יחד.
ניתוח השקדים מתבצע בהרדמה כללית ומיועד להסיר את רקמת השקדים. הניתוח מתבצע מחלל הפה, ללא חתכים על פני העור.
את השקדים ניתן לנתח בנפרד או תוך כריתת השקד השלישי. ההחלטה היא על פי הנסיבות, בהמלצת הרופא המטפל.
לאחר הניתוח יורד מספר זיהומי הגרון בצורה משמעותית. בשל הימצאות רקמות בעלות תפקיד דומה באיזורים אחרים, חסרונם של השקדים אינו מורגש.

 

ניתוח לכריתת שקדים-VIDEO

 

 

 

 

 

 

 

 

רופאים אאג 

 

 

 

 

מתקשים לישון? המנעו מחשיפה לאור לפני השינה:

 

 

 

 

להלן הנחיות הAmerican Heart Association לתזונה ילדים מגיל שנתיים ומעלה.

 

 

 

 

 

 

מטרת אתר זה על תכניו השונים הוא לספק מידע בלבד ואין לראות בהם אבחנה רפואית ו/או חוות דעת. תכני האתר אינם מהווים בשום מקרה תחליף להתייעצות אישית עם גורם מקצועי מוסמך. כל שימוש באתר על אחריותם הבלעדית והמלאה של המשתמשים. גלישה באתר מהווה הסכמה מצד הגולש לתנאים אלו.  

 

 

 

עיצוב אתרים, הקמת אתרים, בניית אתרים, מסחר אלקטרוני, סליקה, סליקת כרטיסי אשראי
2017 © www.adhd-test.co.il. כל הזכויות שמורות. | תקנון האתר | הצהרת פרטיות